Uz bogat program u Puli održana završna svečanost 19. Festivala bošnjačke kulture u Istri

U organizaciji Nacionalne zajednice Bošnjaka Istre, u subotu 9.11.2024. godine održana je završna svečanost 19.Festivala bošnjačke kulture u Istri. Ovogodišnji Festival, kako i priliči najstarijem Festivalu bošnjačke nacionalne manjine ponudio je bogat program, kako od otvorenja u Umagu, Puli i u Medulinu do završne svečanosti koja je održana u subotu za koju smo željeli da bude posebna i drugačija. Prema riječima mnogobrojnih posjetitelja bila je ovo večer promocije i prezentacije kulture na zavidnom nivou.

Večer je bila obilježena prezentacijom tradicionalnih pjesama sevdalinki, narodnih igara te na kraju programa degustacijom bosanskih tradicionalnih jela.

Obilježavanju 19. Festivala bošnjačke kulture u Istri prisustvovala je ambasadorica Bosne i Hercegovine u republici Hrvatskoj Nj. E. Elma Kovačević – Bajtal, Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Tibor Varga,ispred Istarske županije zamjenica Župana Jessica Acquavita, ispred Grada Pule zamjenik gradonačelnika Bruno Cergnul, ispred Općine Marčana Predrag Pliško, te brojni predstavnici bošnjačkih asocijacija koje djeluju u Istri te predstavnici nacionalnih manjina.

Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre na području Istre djeluje već 29 godina, a sada već 19. godinu održava Festival bošnjačke kulture u Istri. Kroz ovaj program čuvamo našu kulturnu baštinu, a cilj nam je da se i naši sugrađani upoznaju sa našom kulturom, običajima i tradicijom. Festival je inače putujući, odnosno održava se i u drugim gradovima i općinama u Istri u kojima djelujemo.  Osim ovog programa Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre organizira simpozije, znanstvene skupove, izložbe fotografija kazao je predsjednik Nacionalne zajednice Bošnjaka Istre Senad Pršić.

Program je otvorila Enisa Buljubašić, recitacijom „Sa strancem o Bosni“ autora Azera Zahića uz pratnju na harmonici profesora Dalibora Boljuna.

Poznato je da volimo pjevati i međusobno se družiti, zato smo uz nagovor mnogih članova prije tri godine osnovali zbor Istarske gondže koje znači pupoljak ruže, a koje su se već afirmirale budući da imaju brojne pozive za nastupe izvan Pule, Istre i RH, ali i van granica Istre gdje predstavljaju svoj grad, županiju i promoviraju zajedničke vrijednosti.

Zbor vrijedno radi pod vodstvom Ane Orsag i profesora Dalibora Boljuna koji ih prati na harmonici, a počastio nas je sa pjesmama sevdalinkama „Oj djevojko Anadolko“, „Ne klepeći nanulama“ i „Moj Dilbere“.

Kroz pjesmu sevdalinku proveli su nas naše Istarske gondže, solistica KUD Lola iz Sarajeva Ajna Ganić i izvorna voklana grupa KUD Lola, dok su bogastvo Bosne i Hercegovine kroz igre i plesove svih naroda koji žive u Bosni i Hercegovini prezentirali folklor i folklorni ansambl KUD Lola.

Posebni gosti večeri bili su KUD Lola iz Sarajeva koji punih 78 godina u kontinuitetu i neprekidno radi i djeluje. U vrijeme opsade Sarajeva proglašen posebnim subjektom za odbranu Općine Novo Sarajevo, grada i BiH. U svih sedam decenija “LOLA” je njegovao i stvarao sve vrste scenskog izraza. Okupljao i animirao u organiziranim oblicima impozantan broj članova svih starosnih, socijalnih struktura a najviše mladih. Realizirao na desetine hiljada koncerata za stotine hiljada posjetilaca i milione TV gledalaca.

Sa svojim programima gostovao na svih 6 kontinenata. Dobijao i osvajao priznanja i nagrade u zemlji i inostranstvu, za kvalitet, stvaralaštvo, masovnost, organiziranost scensku prezentaciju svih umjetničkih izraza: dramsku, literarnu, likovnu, plesnu-folklornu, horsku, sve oblike instrumentalne muzike. Proglašavan istinskim ambasadorom Bosne i Hercegovine i svojevrsnim brendom u sferi kulture, umjetnosti, čuvanja, njegovanja i prezentacije bogatog tradicijskog naslijeđa. I u ovom vremenu “LOLA” veoma uspješno nastavlja tradiciju svojih prethodnih generacija.

Oblici “LOLE” su imali čast da se predstave publici u Australiji – Sidney opera, New York Metropolitan, Paris-Olimpija, Rim – Coloseum, Beč – Stadt opera, gradskih dvorana i trgova Osla, Štokholma, Berlina, Praga, Ankare, Atene, Sofije, Madrida, Barcelone, Varšave, Budimpešte, Bagdada, Sirije, Maroka, Alžira, Aleksandrije, Kaira i Egipatskih piramida i svim drugim, europskih, glavnih gradova u gradskim koncertnim dvoranama i trgovima.

Na svome repertoaru sekcija KUD Lola su scenske postavke svih naroda koji žive u Bosni i Hercegovini. Predjsednik KUD Lola je Amer Bjelonja dok je generali sekretar Vedad Štaljo.

U izvedbi KUD Lola iz Sarajeva tu večer posjetitelji su mogli uživati u prezentaciji Svadbenih običaja muslima iz Sarajeva i okolice, Varoške igre, Imljani, Ozrenski vez i Linđo (iz južne Hercegovine).

Na kraju programa mnogobrojni posjetitelji mogli su kušati tradicionalna bosanskohercegovačka jela koje su pripremile članice NZBI; Ramiza Vugdalić, Jasna Malagić, Jasna Omanović, Džehva Huremović, Duška Mališanović, Elmasa Kavgić, Enisa Buljubašić, Isabela Muflizović, Fehima Solo, Anka Agatić, Mira Vrlazić, Ljiljana Eldić, Anita Božac, Lejla Crnalić Džanić, Alisa Alunović, Sabina Iskrić i Elvisa Botonjić.

Program je sufinanciran sredstvima iz Državnog proračuna putem Savjeta za nacionalne manjine RH, Istarske županije i Grada Pule.

 

Odgovori